First slide First slide First slide

Swanson Polska - Blog o zdrowiu

SWANSON- BEZPIECZNE SUPLEMENTY I WITAMINY DLA DZIECI

SWANSON- BEZPIECZNE SUPLEMENTY I WITAMINY DLA DZIECI

Każdy człowiek, niezależnie od wieku, potrzebuje określonych witamin, składników mineralnych i pierwiastków do tego, by jego organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej suplementów diety dla dzieci, których rozwój jest wyjątkowo dynamiczny. Jakich substancji odżywczych potrzebują i co na ich temat mówią badania naukowe – sprawdzimy w tym artykule.

Jak wspierać zdrowie dzieci?

Każdy rodzic stara się, by dziecko miało jak najlepiej zbilansowaną dietę, w której nie zabraknie żadnych niezbędnych składników odżywczych. W pierwszych latach życia kształtują się smaki i nawyki żywieniowe, i to właśnie one są najważniejsze i decydujące, jeśli chodzi o zdrowie. Niektórych rzeczy warto unikać – białego cukru i soli, które nie tylko mają istotny wpływ na postrzeganie smaków,  ale  przede wszystkim mają negatywny wpływ na organizm. W wyniku ich nadmiaru może dojść do niechęci względem innych produktów (o czym doskonale wiedzą rodzice, których maluchy nie potrafią obejść się bez słodyczy lub też nie zjedzą niczego „jałowego”), a w efekcie do niedoborów witamin i cennych składników. Oczywiście, sód jest potrzebny, jednak znajduje się on w różnych rodzajach produktów, więc nie jest konieczne, by na początku kulinarnej drogi dziecka uzupełniać go w postaci zwykłej soli. Jednak nawet mimo zbilansowanej i rozsądnie prowadzonej diety, tak samo, jak w każdym innym przypadku, może dojść do niedoborów różnych składników, wskutek chorób, odkreślonego trybu życia itp. Zapotrzebowanie zmienia się także wraz z wiekiem. Słowem – na każdym etapie życia może dojść do konieczności uzupełnienia diety za pomocą odpowiednich suplementów.

Jakie są potrzeby żywieniowe dzieci?

Badania sugerują, że dzieci w wielki od 2 do 8 lat dla zdrowego rozwoju potrzebują 1000-1400 kalorii dziennie, a od 9 – 13 lat do 2600 kalorii, w zależności od poziomu aktywności. Najważniejsze witaminy, składniki mineralne i pierwiastki dla dzieci, to wapń, żelazo, witamina A, B12, C oraz D. Jeśli chodzi o ich ilość – waha się w zależności od wieku. To oczywiście nie wszystko, co powinno znaleźć się w dziecięcej diecie. Warto sobie uzmysłowić, że dzieci potrzebują takich samych składników odżywczych jak dorośli, zmianie ulegają tylko ich ilości. W niektórych przypadkach dzieci potrzebują mniejszych ilości witamin, w innych zaś znacznie większych, niż dorośli.  Dla przykładu -  u dzieci wciąż następuje rozwój kości i mięśni, doskonalenia wszelkich układów, stąd też szczególnie duże zapotrzebowanie np. na wapń, który będzie wspierał prawidłowy rozwój układu kostnego. Także stale rozwijający się mózg potrzebuje nieco większej pożywki, m.in. cynku, jodu, kwasu foliowego nie tylko dla doskonalenia swoich umiejętności, ale przede wszystkim dla możliwości zdrowego rozwoju.

W niektórych przypadkach dzieci nie potrzebują takich składników mineralnych, witamin czy pierwiastków, jak dorośli. Bez wyraźnych zaleceń lekarskich, nie jest konieczna np. suplementacja kolagenem, ponieważ w młodym wieku jest on wytwarzany przez organizm w wystarczających ilościach.

Czy należy podawać dzieciom suplementy diety?

Można przyjąć, że przy bogatej, odpowiednio zbilansowanej diecie, nie jest wymagana żadna dodatkowa suplementacja. Należy pamiętać o tym, by dziecko jadło owoce, warzywa, ryby, mięso, nabiał i przetwory mleczne, by jego dieta była bogata w zdrowe tłuszcze, a przede wszystkim zróżnicowana. Jednak organizm dziecka w pierwszych latach życia rozwija się wyjątkowo dynamiczne, więc i szybko zmieniają się zapotrzebowania, są także wyjątki, w których suplementacja będzie konieczna.  

Kiedy należy podawać dzieciom suplementy diety?

U niemowląt karmionych piersią konieczna jest suplementacja witaminą D, ponieważ codzienna dieta nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości tej witaminy do organizmu, stąd też mleko matki jest niewystarczające, by i dziecku zapewnić odpowiednią dawkę,  niezbędną do prawidłowego rozwoju kości.  W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, gotowe mieszanki zazwyczaj zawierają jej odpowiednią dawkę witaminy D i suplementacja nie jest konieczna.

Są także przypadki, w których dzieci są zagrożone niedoborami witamin i składników mineralnych i suplementacja jest konieczna do prawidłowego rozwoju. Przykładami są:

- dieta wegańska lub wegetariańska,

- choroby zaburzające prawidłowe wchłanianie składników odżywczych, takie jak celiakia, rak, mukowiscydoza czy stany zapalne jelit,

- operacje, z zaleceniem stosowana określonej diety lub też wpływające na pracę żołądka lub jelit,

- alergie, z dokuczliwymi skutkami nietolerancji pokarmowych

- dieta wybiórcza – niektóre z dzieci są wyjątkowo wybredne, mało jedzące, nietolerujące smaku czy konsystencji wielu potraw. I choć w wielu przypadkach jest to wynik złego prowadzenia diety od małego, to jednak należy także mieć na uwadze upodobania smakowe, do których dzieci, jak każdy inny człowiek, mają prawo. Wpływ na to mogą mieć także zaburzenia ze spektrum autyzmu. Uboga, mało zróżnicowana dieta może prowadzić do niedobór mikroelementów. Należy działać od razu, nie czekając na zmiany zachowania dziecka, a od razu dostarczając mu tego, co niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Niedobory określonych witamin i składników odżywczych mogą prowadzić do wielu zaburzeń rozwojowych, znacznie wpływają także na odporność organizmu, który – jeśli nie jest odpowiednio silny – zagrożony jest chorobami, które w wieku dziecięcym mogą mieć znacznie silniejszy przebiegi i przykre konsekwencje.

Jak wybrać odpowiednie suplementy dla dzieci?

Przede wszystkim nie należy rozpoczynać suplementacji na własną rękę – warto wcześniej zasięgnąć opinii lekarza, by nie doprowadzić do przewitaminizowania dziecka. Stojąc przed wyborem odpowiedniego suplementu, należy sięgać po sprawdzone źródła, po czyste, jak najbardziej naturalne suplementy. Nie bez znaczenia jest także forma – dla młodszych dzieci lepiej wybierać suplementy w postaci sproszkowanej, którą można dodać do soku lub jogurtu,  także w postaci oleju lub syropu. Należy być ostrożnym w przypadku pastylek, których dziecko nie będzie potrafiło przełknąć i może wystąpić ryzyko zadławienia.

Jeśli ma się podejrzenia, że dziecko może cierpieć na niedobory określonych składników odżywczych, wespół z włączeniem suplementacji w warto rozpatrzyć zmiany diety i nawyków żywieniowych. Być może większe urozmaicenie posiłków, ich ciekawsza forma i nowe smaki zachęcą do kosztowania tego, co wcześniej było niezbyt lubiane lub pozwoli przemycić większą ilość odpowiednich pokarmów. Istotną sprawą jest kwestia przekąsek, które nosi się przy sobie  – zamiast bezwartościowych zapychaczy w postaci chrupek czy słodyczy, można zaserwować suszone owoce, orzechy czy warzywa pocięte w słupki. Dobrym pomysłem są chipsy z warzyw lub małe szaszłyki owocowe. Możliwości jest mnóstwo, a każda z nich będzie dostarczała nie tylko przyjemności jedzenia, ale także mnóstwa właściwych, zdrowych substancji.

Źródła:
Vitamin B12 deficiency in children: a treatable cause of neurodevelopmental delay. Jain RSingh AMittal M
Growth and Development in Chinese Pre-Schoolers with Picky Eating Behaviour: A Cross-Sectional Study Yong Xue,  Ai Zhao,  Li Cai
Nutritional care in children with cystic fibrosis: are our patients becoming better? Gaskin KJ.
Brain foods: the effects of nutrients on brain function. Fernando Gómez-Pinilla
The Role of Nutrition in Brain Development: The Golden Opportunity of the “First 1000 Days”. Sarah E. Cusick,  Michael K. Georgieff, 
Optimizing bone health in children and adolescents. Golden NHAbrams SACommittee on Nutrition.
Risk of vitamin A toxicity from candy-like chewable vitamin supplements for children.  Lam HSChow CMPoon WTLai CK,
The Potential Danger of Flavoring in Health Promoting and Health Compromising Products: Implications for Children. Corey Hannah Basch , Charles E Basch 
Acute vitamin D intoxication in a child. Barrueto F JrWang-Flores HH,
Macro- and micronutrient intakes in picky eaters: a cause for concern? Taylor CMNorthstone KWernimont SM
Important Aspects of Nutrition in Children with Cancer. Jacqueline Bauer,Heribert Jürgens,Michael C. Frühwald
Important Aspects of Nutrition in Children with Cancer. Jacqueline BauerHeribert Jürgens,  Michael C. Frühwald
Prevalence and management of anemia in children, adolescents, and adults with inflammatory bowel disease. Goodhand JRKamperidis NRao ALaskaratos F.

Kategorie bloga

Polecane artykuły

Kelp - Właściwości

Kelp - Właściwości

Bacopa Monniera

Bacopa Monniera