First slide First slide First slide

Swanson Polska - Blog o zdrowiu

Suplementy, dzięki którym makijaż stanie się zbędny

Suplementy, dzięki którym makijaż stanie się zbędny

Włosy, skóra i paznokcie – to najczęstsze tematy kosmetycznych dyskusji. O ile jednak na piękne paznokcie jest wiele sposobów, a włosy zawsze można upiąć lub zmienić kolor, o tyle ze skórą sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Co na ten temat mówią badania naukowe?


Kondycja skóry to nie tylko świadectwo zdrowia organizmu, ale także istotny element poczucia własnej wartości każdej kobiety. Makijaż nie jest niestety lekarstwem na wszystko, a czasem wręcz pogarsza stan cery. Są jednak sposoby na to, by wyglądała ona zdrowo i promiennie, a do tego po prostu ładnie, a co za tym idzie – nie wymagała kryjącego, mocnego makijażu. I wcale nie trzeba daleko szukać – witaminy, pierwiastki i składniki mineralne zadziałają od środka, ale efekty będą zauważalne gołym okiem.


Czego potrzebuje skóra, by być zdrową, jędrną i piękną?


Przede wszystkim – witaminy. Nawet zdrowa dieta nie zawsze jest w stanie dostarczyć ich odpowiednich ilości, z kolei niedobór jest szybko zauważalny zarówno w kondycji organizmu, jak i skóry. Jakie witaminy są dla skóry najważniejsze?

Witamina E


Jest antyoksydantem, chroniącym przed szkodliwym działaniem wolnych rodników wytwarzanych przez metabolizm i toksyny różnego pochodzenia, które codziennie są wchłaniane także przez skórę. Dobrze chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV. Może pomóc także w leczeniu przewlekłych chorób skóry, takich jak AZS czy łuszczyca – leczy stany zapalne. Na rynku są dostępne zarówno suplementy diety z witaminą E, jak i maści czy kremy z jej dodatkiem, bardzo często występuje też razem z witaminą C.

Witamina C

Również jest silnym przeciwutleniaczem, a do tego bierze udział w produkcji i syntezie kolagenu. Chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, wzmaga proces gojenia poprzez łagodzenie ognisk zapalnych, posiada właściwości regeneracyjne i odmładzające. Może się przyczynić do zmniejszenia widoczności zmarszczek. Dobrze nawilża skórę i wyrównuje jej koloryt, niwelując zaczerwienienia oraz wzmacniając naczynka krwionośne, co z kolei wpłynie na zredukowanie tak zwanych pajączków. Formy jej stosowania są różne – od kremów, po maści. Wiele mówi się także o tym, że jak coś nadaje się do zjedzenia, to nadaje się również na skórę, stąd coraz częściej wykorzystuje się sproszkowany kwas askorbinowy lub też krople doustne z witaminą C jako dodatek wzbogacający kosmetyki.


Witamina A (retinol)

Zwana jest witaminą młodości, ponieważ bierze udział w odnowie komórek. Ma właściwości wygładzające, stymuluje produkcję kolagenu i może mieć swój udział w zmniejszeniu zmarszczek. Jest także źródłem przeciwutleniaczy, które opóźniają procesy starzenia się skóry, spowodowane działaniem wolnych rodników. Może także wyrównywać i poprawiać koloryt skóry. Idealnie nawilży podrażnioną i mocno przesuszoną skórę, zarówno po opalaniu, jak i zabiegach pielęgnacyjnych.

zdrowa skóra


Kolagen dla skóry


Kolagen jest białkiem naturalnie znajdującym się między innymi w skórze. Odpowiada za jej elastyczność, wzmacnia i nawilża. Z wiekiem jednak jego ilość maleje, skóra traci napięcie, co jest powodem powstawania zmarszczek. Ponadto, bierze udział w syntezie innych ważnych w skórze białek, takich jak elastyna i fibrylina, które mają znaczenie dla jej prawidłowej struktury. Badania dowodzą, że przyjmowanie suplementów z kolagenem znacznie podnosi poziom nawilżenia, spłyca zmarszczki oraz stymuluje organizm do samodzielnej produkcji kolagenu. Jest on dostępny zarówno w formie kapsułek, jak i sproszkowanej, i poza działaniem na skórę wspomaga także pracę między innymi stawów.


Koenzym Q10


Również jest wytwarzany przez organizm i podobnie jak kolagen, z wiekiem jego poziom maleje. Pomaga generować energię w komórkach, a przede wszystkim jest silnym antyoksydantem. Chroni komórki –w tym komórki skóry – przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, spowodowanymi zarówno czynnikami wewnętrznymi, np. zaburzeniami hormonalnymi, jak i zewnętrznymi, np. działaniem promieni UV. W efekcie skóra traci jędrność, blask i witalność. Suplementy z koenzymem mają na celu przede wszystkim walkę z wolnymi rodnikami, mającymi negatywny wpływ na organizm, poprzez zwiększenie energii w komórkach skóry. Jego rola jest oczywiście znacznie większa – działa korzystnie na cały organizm, tworząc w nim barierę ochronną. Może się przyczynić nawet do obniżenia podatności na raka skóry.

Kwas hialuronowy

Od dawna sekretem zdrowej, promiennej skóry (nie tylko twarzy) jest jej odpowiednie nawilżenie. W tym pomoże właśnie kwas hialuronowy. On także występuje w tkance łącznej, jest głównym składnikiem skóry i odpowiada za jej jędrność, elastyczność oraz wspomniane nawilżenie (może związać nawet 1000 razy więcej wody niż… woda!). Odgrywa też bardzo ważną rolę w procesie gojenia ran. Jego ilość w skórze ulega zmniejszeniu wraz z wiekiem, dlatego tak ważna jest suplementacja. Kwas hialuronowy, poprzez utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, wpływa na jej elastyczność, co przeciwdziała oznakom starzenia. Przyspiesza także procesy regeneracyjne.


Piękna skóra twarzy – suplementy diety i nie tylko

Odpowiednia suplementacja, szczególnie wtedy, kiedy jest się świadomym faktu, że nie wszystko dostarcza się z diety, to klucz do tego, by skóra twarzy wreszcie stała się idealna, a makijaż… zbędny! Oczywiście, ważna jest także codzienna pielęgnacja – preparaty oczyszczające i odpowiednie kosmetyki. Tylko takie działanie – od wewnątrz i od zewnątrz – zapewni skórze odpowiednią pielęgnację, by ewentualny makijaż służył podkreślaniu naturalnego piękna, nie zaś maskowaniu niedoskonałości. W końcu idealny makijaż to taki, którego nie widać.

Żródła:
Vitamin E in dermatology. Mohammad Abid Keen, Iffat Hassan
Vitamin E and Skin Health. Alexander J. Michels
Vitamin E. Overview by Mao Clinic Staff
Vitamin C and Skin Health. Alexander J. Michels
Vitamin A. Overview by Mayo Clinic Staff
Vitamin A and Skin Health. Giana Angelo
Daily consumption of the collagen supplement Pure Gold Collagen® reduces visible signs of aging
Maryam Borumand, Sara Sibilla
Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo-controlled study. Proksch E, Segger D, Degwert J, Schunck M, Zague V, Oesser S.
Effects of a nutritional supplement containing collagen peptides on skin elasticity, hydration and wrinkles. Maryam Borumand, Sara Sibilla
Low plasma coenzyme Q10 levels as an independent prognostic factor for melanoma progression. Rusciani L., Proietti I, Rusciani A, Paradisi A, Sbordoni G, Alfano C, Panunzi S, De Gaetano A, Lippa S.
Coenzyme Q10, a cutaneous antioxidant and energizer. Hoppe U, Bergemann J, Diembeck W
Oxidative stress in aging human skin. Rinnerthaler M, Bischof J, Streubel MK
Interactions of Hyaluronic Acid with the Skin and Implications for the Dermal Delivery of Biomacromolecules. Madeleine Witting, Alexander Boreham, Robert Brodwolf
Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging. Eleni Papakonstantinou,Michael Roth &George Karakiulakis
Functions of hyaluronan in wound repair. Chen WY, Abatangelo G.

Polecane artykuły

Kelp - Właściwości

Kelp - Właściwości

Bacopa Monniera

Bacopa Monniera