First slide First slide First slide

Swanson Polska - Blog o zdrowiu

NATURALNY SPOSÓB NA MIGRENĘ - ZŁOCIEŃ MARUNA

NATURALNY SPOSÓB NA MIGRENĘ - ZŁOCIEŃ MARUNA

Złocień maruna, znany też jako wrotycz maruna lub feverfew (Tanacetum parthenium) to roślina kwitnąca z rodziny astrowatych. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa febrifugia , co oznacza „reduktor gorączki”. Po raz pierwszy roślinęwykorzystano w starożytnej Grecji już w V wieku p.n.e - była stosowana w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak gorączka, bóle różnego pochodzenia, obrzęki i stany zapalne. Czy obecnie również znajduje takie zastosowanie? Sprawdzimy, co na temat feverfew mówią badania naukowe.

Co zawiera złocień maruna?

Roślina pochodzi z Bałkanów, ale obecnie można ją znaleźć prawie na całym świecie. Kultury wschodnioeuropejskie tradycyjnie używały jej na bóle głowy, ukąszenia owadów, w stanach zapalnych. Zwana była nawet średniowieczną aspiryną. Feverfew zawiera różnorodne związki aktywne, takie jak flawonoidy i lotne oleje. Jednak głównym związkiem, będącym przedmiotem zainteresowania badaczy, jest partenolid, który znajduje się w liściach rośliny. Badania pokazują, że partenolid może być źródłem większości potencjalnych korzyści zdrowotnych, jeśli chodzi o walkę z gorączką i bólami głowy, a także zawrotami głowy, problemami z oddychaniem i stanami zapalnymi. Zakres działania partneolidu wiąże się z jego zdolnością do wiązania i dezaktywacji białek, których wzmożona aktywność jest charakterystyczna dla wspomnianych powyżej stanów patologicznych. W ziołolecznictwie stosuje się zarówno świeże, jak i suszone ziele (zarówno kwiaty, jak i liście i łodygi), a także sok ze złocienia. W niektórych kulturach liście spożywa się na surowo.

Złocień a migrena – czy faktycznie działa?

Przez wieki ludzie przyjmowali złocień maruna jako skuteczne zioło przy problemach z migreną. Migreny są bólami głowy o natężeniu umiarkowanym do silnego, które dotykają jednej strony głowy. Zwykle towarzyszy im pulsujący lub dudniący ból, a także szereg innych nieprzyjemności, takich jak nudności czy światłowstręt. Przeprowadzone badania udowodniły, że związki występujące w złocieniu - partenolid i tanetina - pomogły zatrzymać produkcję prostaglandyn, które są cząsteczkami wywołującymi stan zapalny.

Inne badania wykazały, że partenolid może hamować receptory serotoninowe, zapobiegać uwalnianiu cząsteczek zapalnych przez płytki krwi, hamować rozszerzanie naczyń krwionośnych w mózgu i hamować skurcze mięśni gładkich. Wszystko to ma związek z migreną, dlatego uznaje się, że złocień może być skuteczny w walce z nią, jednak potrzeba więcej badań z udziałem ludzi. Te, które przeprowadzono do tej pory, dały mieszane wyniki – potwierdzały skuteczność działania złocienia lub wręcz przeciwnie – nie zauważono żadnego efektu. Co więcej – był nawet porównywany do placebo, a jego skuteczność miała być tylko nieznacznie większa.

Korzyści prozdrowotne złocienia maruna

Badania wykazały, że oprócz zwalczania objawów migreny, złocień maruna wykazuje także szereg innych korzyści prozdrowotnych:

  • Działanie przeciwnowotworowe: niektóre związki zawarte we wrotyczu, w tym flawonoidy, mające właściwości przeciwutleniające, mogą wspomóc leczenie chorób nowotworowych i zapobiegać rozprzestrzenianiu się zainfekowanych komórek. Przeciwutleniacze są niezwykle ważne, pomagają zwalczać wolne rodniki, których nadprodukcja wiąże się z wieloma schorzeniami, w tym w bardzo dużej mierze z nowotworami.
  • Ulga w bólu: złocień wykazuje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, za które odpowiada głównie zawarty w nim partaneolid – substancja przeciwdziałająca rozwojowi stanów zapalnych, alergii, stanów miażdżycowych, starzeniu skóry, rozwojowi katarkaty oraz chorób nowotworowych. Partenolid wykazuje także działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
  • Podwyższony nastrój: badania przeprowadzone na zwierzętach ujawniły, że złocień może obniżać stany lękowe i depresyjne, jednak nie przeprowadzono badań z udziałem ludzi, które potwierdziłyby takie działanie.   
  • Leczenie trądziku różowatego: kremy do stosowania miejscowego zawierające ekstrakt ze złocienia mogą pomóc w leczeniu trądziku różowatego poprzez zmniejszenie stanu zapalnego. Jednak partenolid może podrażniać skórę, dlatego jest nie jest zbyt często stosowany w kosmetyce, a jego dobroczynne działanie w tym zakresie nie jest w stu procentach potwierdzone.

Czy warto stosować złocień maruna na migreny?

Zdecydowanie tak. Jednak jak w przypadku każdego zioła czy każdego suplementu diety, warto zapoznać się z dokładnym działaniem i zasięgnąć opinii zaufanego lekarza. Złocień maruna, choć uznawany jest za bezpieczny, może wywoływać kilka działań niepożądanych, nie jest też dedykowany wszystkim osobom.

W niektórych przypadkach spożycie złocienia wiązało się z takimi skutkami ubocznymi, jak bóle brzucha, zgaga, biegunka, zaparcia, nudności, zawroty głowy, zmiany menstruacyjne i zmęczenie.

Z pewnością powinny go unikać kobiety w ciąży, ponieważ może powodować wczesne skurcze.  Również osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych (np. nagietki, stokrotki czy chryzantemy) powinny podchodzić do złocienia z dystansem – on również może powodować alergię. Może on również wchodzić w interakcje z innymi lekami, szczególnie tymi rozrzedzającymi krew i lekami na wątrobę.

Złocień maruna dostępny jest w różnych formach. Najczęściej wybieranym – i najwygodniejszym w stosowaniu – jest suplement diety w formie tabletek. Dostępny jest jednak także w postaci płynnych ekstraktów i nalewek, a także herbaty.

Źródła:
Feverfew (Tanacetum parthenium L.): A systematic review. Pareek ASuthar MRathore GS.
Parthenolide inhibits nociception and neurogenic vasodilatation in the trigeminovascular system by targeting the TRPA1 channel. Materazzi SBenemei SFusi C.
Human models of migraine - short-term pain for long-term gain. Ashina MHansen JMÁ Dunga BO.
Serotonin and CGRP in migraine. Aggarwal MPuri VPuri S.
Feverfew for preventing migraine. Wider BPittler MHErnst E.
Efficacy and safety of 6.25 mg t.i.d. feverfew CO2-extract (MIG-99) in migraine prevention--a randomized, double-blind, multicentre, placebo-controlled study. Diener HCPfaffenrath VSchnitker J.
Parthenolide suppresses non-small cell lung cancer GLC-82 cells growth via B-Raf/MAPK/Erk pathway. Lin MBi HYan Y.
Apoptosis-mediated cytotoxic effects of parthenolide and the new synthetic analog MZ-6 on two breast cancer cell lines. Wyrębska ASzymański JGach K.
Parthenolide promotes apoptotic cell death and inhibits the migration and invasion of SW620 cells. Liu YCKim SLPark YR.
Cell context-dependent activities of parthenolide in primary and metastatic melanoma cells. Czyz MLesiak-Mieczkowska KKoprowska K.
Widespread pain reliever profile of a flower extract of Tanacetum parthenium. Di Cesare Mannelli LTenci BZanardelli M
Anxiolytic- and antidepressant-like effects of an aqueous extract of Tanacetum parthenium L. Schultz-Bip (Asteraceae) in mice. Cárdenas JReyes-Pérez VHernández-Navarro MD.
Update on the management of rosacea. Weinkle APDoktor VEmer J.
A Biologically Based Approach to Acne and Rosacea. Kallis PJPrice ADosal JR.
Feverfew in rheumatoid arthritis: a double blind, placebo controlled study. Pattrick MHeptinstall SDoherty M.

Kategorie bloga

Polecane artykuły

Kelp - Właściwości

Kelp - Właściwości

Bacopa Monniera

Bacopa Monniera