First slide First slide First slide

Swanson Polska - Blog o zdrowiu

Korzeń Kudzu – naturalny sposób walki z nałogiem

Korzeń Kudzu – naturalny sposób walki z nałogiem

Korzeń kudzu (lub kuzu) w medycynie chińskiej stosowany jest od wieków, a obecnie ceni się go jako naturalny sposób na poradzenie sobie z nałogami. Czy badania naukowe potwierdzają jego działanie w tym kierunku?

Co to jest kudzu i jakie ma właściwości?


Kudzu to inaczej opornik łatkowaty, należący do roślin z rodziny bobowatych. W celach leczniczych wykorzystuje się jego sproszkowany korzeń. W Chinach był stosowany jako naturalny lek na przeziębienie, alergię i migreny. Znany jest ze swoich właściwości odtruwających i oczyszczających organizm, stąd też jego zastosowanie do walki z uzależnieniami, między innymi od alkoholu, narkotyków, tytoniu czy nadmiernego objadania się. Reguluje metabolizm organizmu, wzmacnia jego odporność, odkwasza i przyspiesza regenerację oraz zwalcza bakterie. Wykazuje również pozytywne działanie na układ krwionośny – rozszerza naczynia krwionośne i zmniejsza ciśnienie krwi. Poza tym, wspomaga produkcję dopaminy i serotoniny, wpływa więc na poprawę samopoczucia, wykazuje również działanie antyoksydacyjne, a więc chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Jest też źródłem izoflawonoidów, między innymi pueraryny, daidziny i daidzeiny, a więc fitoestrogenów, które pomagają w regulacji hormonalnej u kobiet, między innymi łagodząc objawy i skutki menopauzy.


Korzeń kudzu jako suplement do walki z alhokolizmem


Czy roślina może w jakikolwiek sposób przeciwdziałać alkoholizmowi? Okazuje się, że tak. To właśnie korzeń kudzu zyskuje na popularności, dzięki swoim właściwościom – można powiedzieć – przeciwalkoholowym. Badania naukowe wykazały, że zawarte w nim izoflawonoidy, poza działaniem estrogenopodobnym, mogą się okazać przydatne w leczeniu choroby alkoholowej. Zmniejszają one apetyt na alkohol oraz hamują wzrost dopaminy – hormonu szczęścia - w mózgu, wywołany alkoholem. Słowem – nie tylko mija ochota na alkohol, ale także zmieniają się odczucia związane z jego spożyciem.


Ponadto, podczas badań wykonywanych na grupie ochotników, pijących alkohol w tak zwany sposób szkodliwy („heavy drinkers”), a więc silnie uzależnionych wykazano, że zawarte w korzeniu kudzu izoflawonoidy przedłużając proces trawienia alkoholu, hamując tym samym jego rozkład do szkodliwego aldehydu octowego. Sam poziom alkoholu również jest obniżany, a jego wchłanianie jest opóźnione. Głównym obiektem badań jest zawarta w korzeniach kudzu pueraryna – wykazuje najsilniejsze działanie, mające wpływ na ograniczenie spożycia alkoholu, pomaga także zmniejszyć skutki jego odstawienia, takie jak stres, lęk czy agresja. Jednak to w obecności wszystkich trzech izoflawonoidów, ich stosunkowo wysokiego stężenie, upatruje się skuteczności stosowana korzenia kudzu w chorobach alkoholowych.
Korzeń kudzu bogaty jest również w inne istotne dla zdrowia organizmu związki, jak saponiny, aminokwasy, glikozydy flawonoidowe, aglikony i kwasy oraz inne składniki mineralne, cenne pierwiastki i witaminy.


Korzeń kudzu w leczeniu uzależnień od narkotyków


Okazuje się, że korzeń kudzu może być pomocny nie tylko w leczeniu alkoholizmu, ale także innych uzależnień, w tym od narkotyków. Znowuż wykazano, że korzeń kudzu może podnosić poziom związku zwanego tetrahydropapaweroliną (THP), który zakłóca wzrost dopaminy wyzwalanej podczas łaknienia kokainy i innych substancji odurzających.
Nie odnotowano żadnych skutków ubocznych leczenia nałogów z pomocą korzenia kudzu, jednak należy mieć na uwadze, że badania nie są zbyt liczne, wciąż też są w toku. Przeprowadzane na gryzoniach, wykazują skuteczność korzenia kudzu tak w hamowaniu ochoty na alkohol, jak i w zmniejszeniu ilości jego spożywania, nawet na poziomie „łyków” (jednorazowo nabiera się mniej alkoholu do ust). Niektóre badania wykazują, że po suplementacji kudzu testowani ochotnicy wypijali o ponad jedno piwo mniej, niż osoby, którym podano placebo. Może to mieć związek ze zwiększeniem przepływu krwi, która szybciej dostarcza informacje o alkoholu do mózgu, wzmaga jego reakcję, przez co dla efektu upojenia nie trzeba już tak dużo wypijać, choć badania są nieco sprzeczne. Naukowcy są więc dość sceptyczni, nie mówią z całym przekonaniem o skuteczności kudzu, jednak są zdania, że może on mieć wpływ na ograniczenie problemów z alkoholem.


Suplementacja kudzu – czy pomocna w walce z nałogami?


Wiele wskazuje na to, że ekstrakt z korzenia kudzu rzeczywiście może mieć wpływ na ilość spożywanego alkoholu, zapotrzebowanie na niego, jego metabolizm oraz oddziaływanie na organizm. Nie ma jednak nic skuteczniejszego, niż własna motywacja, świadomość balansowania na cienkiej granicy między smakowaniem trunków a spożywaniem ich w celu upojenia. Dopiero połączenie silnej woli i jakiegokolwiek innego środka, czy to pochodzenia naturalnego czy też syntetycznego, może przynieść odpowiednie rezultaty. Wiadomo jednak, że zazwyczaj naturalne suplementy diety, wyciągi roślinne, mają mniej skutków ubocznych i nie są tak obciążające dla organizmu, stąd też bezpieczeństwo ich stosowania. Zazwyczaj też ich dobroczynne działanie rozszerzone jest także na inne układy, dlatego warto wziąć je pod uwagę w przypadku leczenia różnych schorzeń.

Żródła:

Benlhabib E, Baker JI, Keyler DE, Singh AK. (2004). Effects of purified puerarin on voluntary alcohol intake and alcohol withdrawal symptoms in P rats receiving free access to water and alcohol

Aktywność biologiczna izoflawonoidów i ich znaczenie terapeutyczne i kosmetyczne. Romuald Czerpak, Anna Pietryczuk, Agata Jabłońska-Trypuć, Katarzyna Obrębska

Rośliny lecznicze stosowane w fitoterapii uzależnień od nikotyny lub alkoholu – implikacje dla zastosowania roślinnych kultur in vitro. Marcin Ożarowski, Przemysław Ł. Mikołajczak, Barbara Thiem.

Lukas SE, Penetar D, Berko J, Vicens L, Palmer C, Mallya G, Macklin EA, Lee, DYW. An Extract of the Chinese Herbal Root Kudzu Reduces Alcohol Drinking by Heavy Drinkers in a Naturalistic Setting. Alcoholism: Clinical & Experimental

Rośliny lecznicze stosowane w fitoterapii uzależnień od nikotyny lub alkoholu – implikacje dla zastosowania roślinnych kultur in vitro. Marcin Ożarowski, Przemysław Ł. Mikołajczak, Barbara Thiem.

Mechanizmy przeciwalkoholowego działania wyciągu z korzenia Pueraria lobata (kudzu). Współczesne poglądy.Przemysław Ł.Mikołajczak, Przemysław M. Mrozikiewicz, Alina Mścisz, Teresa Bobkiewicz-Kozłowska.

Kudzu extract may treat cocaine addiction: study. Maggie Fox, Cynthia Osterman

An extract of the Chinese herbal root kudzu reduces alcohol drinking by heavy drinkers in a naturalistic setting. Lukas SE, Penetar D, Berko J, Vicens L, Palmer C, Mallya G, Macklin EA, Lee DY.

Chinese Herb Kudzu May Help Drinkers Cut Down In Small Study, Harvard Researchers Find Kudzu Extract Reduces Drinking. Kathleen Doheny

Polecane artykuły

Kelp - Właściwości

Kelp - Właściwości

Bacopa Monniera

Bacopa Monniera