First slide First slide First slide

Swanson Polska - Blog o zdrowiu

JAKIE SĄ ZALETY ZIEMI OKRZEMKOWEJ?

JAKIE SĄ ZALETY ZIEMI OKRZEMKOWEJ?

Ziemia okrzemkowa jest unikalnym rodzajem piasku, który składa się ze skamieniałych pancerzyków jednokomórkowych glonów – okrzemków. Stosowana jest zarówno w przemyśle, jak i w branży spożywczej, coraz częściej także można spotkać suplementy z ziemią okrzemkową. W tym artkule sprawdzimy, co na temat jej działania mówią badania naukowe.

Co to jest ziemia okrzemkowa?

Ziemia okrzemkowa  (diatomit, ziemia diatomitowa) jest naturalnie występującym piaskiem wydobytym z ziemi. To miękka skała, w skład której wchodzi amorficzna krzemionka SiO2 oraz domieszki krzemionki krystalicznej. Składa się z mikroskopijnych szkieletów glonów - zwanych okrzemkami - które skamieniały przez miliony lat. Okrzemki w ziemi okrzemkowej składają się głównie ze związku chemicznego zwanego krzemionką, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Istnieją dwa główne rodzaje ziemi okrzemkowej: ta, która jest przeznaczona do kontaktu z żywnością oraz klasa filtracyjna, niejadalna, ale mająca wiele zastosowań przemysłowych.Przemysłowa jest toksyczna dla ssaków, ale ma wiele zastosowań, w tym filtrację wody i produkcję dynamitu. Stosowany jest jako środek bakteriobójczy, odwadniający i izolacyjny. Stanowi skład wielu kosmetykó

w, a także środków ochrony roślin – pyłków czy preparatów insektobójczych. Jeśli chodzi o przemysł spożywczy, ten typ ziemi okrzemkowej jest specjalnie oczyszczany, by był bezpieczny i jest stosowany jako środek owadobójczy i przeciwzbrylający w rolnictwie i przemyśle spożywczym. Ziemia krzemionkowa wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych, co ma związek z jej składem, zależnym od cech geologicznych złoża wydobycia. Badania wykazują, że jest skutecznym środkiem oczyszczającym organizm z toksyn, działającym ochronnie przeciw infekcjom oraz mogącym obniżać cholesterol. Stosuje się ją zarówno w produktach spożywczych dla ludzi, jak i dla zwierząt, a także w kosmetykach. Coraz popularniejsze stają się także suplementy.

Dlaczego krzem jest tak ważny dla zdrowia?

Krzem bywa określany pierwiastkiem życia. Znajduje się w mózgu, śledzionie, sercu i trzustce oraz w wielu innych narządach i gruczołach wewnętrznych. Jest jednym z głównych składników tkanki łącznej, która buduje naczynia krwionośne, śluzówkę, ścięgna, skórę, zastawki serca oraz kości i stawy. Co więcej, opowiada za elastyczność żył oraz zapobiega powstawaniu miażdżycy. Tworzy także ściany komórkowe i ma ważny udział w procesie przemiany materii, co z kolei korzystnie wpływa na utratę wagi. Badania wykazały, że krzem wspomaga budowanie naturalnej odporności organizmu i sprzyja regeneracji komórek. Działa także na pamięć i koncentrację. Główną postacią występowania krzemu jest krzemionka, a ziemia okrzemkowa zawiera jej ponad 85% 

Krzem odgrywa też bardzo dużą rolę w kosmetyce. Znany jest ze swojego pozytywnego wpływu na stan skóry, paznokci i włosów. Bierze udział w syntezie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, dzięki czemu dba o odpowiedni poziom nawilżenia, jędrność i elastyczność skóry, a także wspiera jej regenerację. Może mieć także swój udział w zwalczaniu problemów z trądzikiem i wyciszaniu stanów zapalnych, opóźnia też procesy starzenia się skóry. Może wspomagać regenerację kości i stawów u pacjentów po urazach i zabiegach, pomaga także w problemach zwyrodnieniowych i krzywicy.

Ziemia okrzemkowa – bezpieczny środek owadobójczy

Ziemia okrzemkowa, przeznaczona do spożycia, jest często stosowana jako środek owadobójczy . Działa poprzez usuwanie woskowej powłoki zewnętrznej z egzoszkieletu owada, co powoduje u niego niemożliwość zatrzymania wody, a w efekcie odwodnienie i śmierć. Niektórzy rolnicy uważają, że dodanie ziemi okrzemkowej do paszy dla zwierząt zabija wewnętrzne robaki i pasożyty poprzez podobne mechanizmy, ale takie zastosowanie pozostaje nieudowodnione.

Korzyści prozdrowotne ziemi okrzemkowej

Ziemia okrzemkowa pod postacią suplementu diety staje się coraz bardziej popularna. Naukowcy uważają, że z jej spożycia może płynąć wiele korzyści dla zdrowia, jednak nadal prowadzone są badania mające udowodnić tę tezę. To, co już udało się ustalić, to następujące działanie:

  •        Oczyszczanie przewodu pokarmowego
  •        Poprawa cholesterolu i pracy serca
  •        Wsparcie w trawieniu
  •        Dostarczanie minerałów, m.in. krzemu, żelaza, magnezu wapnia, sodu oraz śladowe ilości miedzi, tytanu, boru, cyrkonu i manganu.
  •        Poprawia zdrowie kości, skóry, włosów i paznokci
  •        Poprawia pracę nerek
  •        Działa przeciwzapalnie, m.in. w problemach z układem oddechowym, w przypadku astmy oskrzelowej

Ziemia okrzemkowa a detoksykacja organizmu

Jedną z głównych korzyści prozdrowotnych płynących z suplementacji ziemią okrzemkową  jest to, że może pomóc w detoksykacji poprzez oczyszczenie przewodu pokarmowego. Naukowcy uważają, że skoro ziemia okrzemkowa wykazuje zdolności do usuwania metali ciężkich z wody, prawdopodobnie podobnie będzie oddziaływała na organizm. Nie ma jednak wystarczającej ilości badań, by potwierdzić tę tezę, co więcej – wciąż trwają dyskusje nad tym, czy każdy człowiek wymaga dodatkowego oczyszczania wówczas, kiedy organizm sam z siebie posiada zdolności do neutralizacji i usuwania toksyn.

Obniżenie cholesterolu dzięki ziemi okrzemkowej

Do tej pory przeprowadzono jedno badanie na grupie 19 osób, które może wskazywać na pozytywne oddziaływanie ziemi okrzemkowej na zły cholesterol – może obniżać jego poziom (spadek wynosił 13,2%), przy jednoczesnym odnoszeniu poziomu dobrego cholesterolu.

Czy warto stosować ziemię okrzemkową?

Zdecydowanie tak – krzemionka powinna się znajdować w codziennej diecie.  Nie jest toksyczna, przechodzi przez układ pokarmowy i nie dostaje się do krwioobiegu. Warto jednak zachować pewne środki ostrożności – nie wdychać ziemi okrzemkowej, ponieważ może podrażniać płuca, a nawet prowadzić do zapalenia i bliznowacenia płuc (krzemicy). Nadmierne spożycie może powodować kaszel i problemy z oddechem. Może także prowadzić do bólów głowy, pogorszenia stanu psychicznego i pojawienia się objawów grypopodobnych. W przypadku przedostania się do oczu, ziemia okrzemkowa może powodować pieczenie i wysuszenie, może też wywoływać podrażnienia na skórze. Jednakże, organizm ma słabą zdolność do magazynowania krzemu, jest ona dodatkowo obniżana przez spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych, przetworzoną żywność oraz witaminy z grupy B. Także codzienna dieta nie zawsze jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom krzemu (znajduje się on głównie w kaszy jaglanej, ogórkach, rzodkiewce, pokrzywie, płatkach owsianych, skrzypie polnym i łuskach ziaren zbóż, a więc w grupie produktów, które nie należą do najpopularniejszych),  dlatego warto stosować suplementy diety.

 Źródła:
The chemistry of silica and its potential health benefits. Martin KR.
Owadobójcze działanie ziemi okrzemkowej przeciwko dorosłym i nimfom Blattella germanica. Seyyed Akbar Hosseini, Sahar Bazrafkan, Hassan Vatandoost.
Silicon: the health benefits of a metalloid. Martin KR.
SILICON AND BONE HEALTH. R. JUGDAOHSINGH.
Dietary silicon intake and absorption. Jugdaohsingh R, Anderson SH, Tucker KL, Elliott H, Kiel DP.
Turning the volume down on heavy metals using tuned diatomite. A review of diatomite and modified diatomite for the extraction of heavy metals from water. Danil de Namor AF, El Gamouz A, Frangie S.
Diatomaceous earth lowers blood cholesterol concentrations. Wachter H, Lechleitner M, Artner-Dworzak E.
Radiographic evidence of silicosis risk in the diatomaceous earth industry. Hughes JM, Weill H, Checkoway H.
Global, regional, and national age-sex specific all-cause and cause-specific mortality for 240 causes of death, 1990-2013: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2013

Kategorie bloga

Polecane artykuły

Kelp - Właściwości

Kelp - Właściwości

Bacopa Monniera

Bacopa Monniera