Ostatnie Artykuły

Ashwagandha - naturalny produkt na wiele dolegliwości
   26/04/2021 09:00:00     Składniki aktywne    0 Komantarzy
Ashwagandha - naturalny produkt na wiele dolegliwości

Ashwagandha jest rośliną szeroko stosowaną w medycynie indyjskiej, inaczej ajurwedzie. Tradycyjne zastosowanie ashwagandhy i jej pozytywny wpływ na wiele procesów w organizmie są coraz częściej weryfikowane w badaniach naukowych.

Ashwagandha w medycynie tradycyjnej

Korzeń ashwagandhy jest stosowany w Indiach jako środek wzmacniający i przywracający siły witalne. Spożywanie tej rośliny w niewielkich dawkach ma na celu poprawiać pamięć, pomagać w redukcji stresu oraz wspierać układ odpornościowy. Jednakże czy te informacje znajdują potwierdzenie w pracach naukowych?


Działanie ashwagandhy – wyniki badań

Okazuje się, że ashwagandha ma działanie obniżające stężenie glukozy we krwi u osób z cukrzycą oraz wspomaga kontrolę nadciśnienia tętniczego. Jest również polecana wspomagająco w przypadku niepłodności idiopatycznej u mężczyzn w celu poprawy jakości nasienia. Może być stosowana także w przeciwdziałaniu schorzeniom prostaty, w tym przerostowi i nowotworom tego narządu.

Trwają także analizy dotyczące potencjalnego wykorzystania ashwagandhy jako środka w leczeniu choroby Alzheimera i innych schorzeń neurodegeneracyjnych. Już teraz wiadomo, że jako adaptogen, roślina ta faktycznie wspomaga obniżanie poziomu stresu i reguluje pracę całego układu nerwowego, w tym prawidłowe działanie neuroprzekaźników w mózgu.

Obiecujące są również wyniki badań przeprowadzanych na zwierzętach. Ashwagandha posiada potencjał zapobiegania objawom i powikłaniom zespołu stresu pourazowego.

Komantarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze